Yangın Algılama Sistemleri: Periyodik Kontrol ve Bakım Nasıl Yapılır?

Yangın algılama sistemleri kurulumu kadar, ilk günkü performansını sergileyebilmesi için tüm periyodik kontrol ve bakım işlemlerinin yaptırılması da can ve mal güvenliğimiz için oldukça önem arz etmektedir.

Sistemin düzgün işlemesi için; sistemi kurmak, devreye alım, servis süreci ve sonraki süreçte yapılması gerekenleri sırasıyla yapmak zorundasınız. Yangın algılama sistemleri, devreye alımı ile geçici kabul sürecini başlatır. Geçici kabul süreci ve ardından kesin kabul sürecinden sonra zorunlu ve opsiyonel olmak üzere tüm yangın alarm sistemleri için periyodik kontrol ve bakım anlaşmalarının yapılması gerekmektedir.

Periyodik kontrol ve bakım süresi yılda en az bir kere olmak zorundadır. Yangın alarm sistemleri tesisteki can ve mal güvenliğini sağlayacak kadar iyi durumda olmalıdır. Değilse bu durum derhal düzeltilmeli ve sistem onarılmalı veya durumuna göre değiştirilmelidir. Bu kontroller ise, tabi ki yetkili servis veya uzman personel tarafından yapılmalıdır.

Periyodik Kontrol ve Bakım İşlemlerindeki Amaç Nedir?

Periyodik kontrol ve bakım işlemleri, yangın alarm sistemleri performansını ve güvenilirliğini arttırmak, ömrünü uzatmak için gereklidir. Yangın panelleri, siren ve flaşörler, butonlar, karbon monoksit algılama sistemleri, acil aydınlatma sistemleri, dedektörler, ex-proof dedektörler, yangın söndürme sistemleri kontrol edilir. Tüm bileşenlerin temizliği yapılır, bozulan ayarları tekrar ayarlanır, değişmesi gerekenler değiştirilir.

Periyodik Kontrol ve Bakım İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

 

Yangın alarm sistemleri, tesis için can ve mal güvenliği riski taşıdığından dolayı kesinlikle deneyimli kurum ve marka uzmanlığı olan yetkili servis veya uzman personel tarafından yapılmalıdır. Yangın algılama sistemleri alanında markalaşmış, yıllardır bu işi yapan firmalar tercih edilmelidir. Birçok marka, bayilerine bu kapsamda yetkili servis sertifikası vermektedir. Bina yöneticileri olarak yangın alarm sistemleri, periyodik kontrol ve bakım yapacak firmadan uzmanlığını gösterecek belgeler ve referanslar istenmelidir. Çünkü olası bir yangın riskinde periyodik kontrol ve bakım işlemlerini yapan firma ile beraber yetkin olmayan kişi veya kuruluşlara bu sorumluluğu vermekten dolayı bina yöneticileri de risk altına girmektedir. Dikkat edilmesi gereken hususlar:

 1. Yangın alarm sistemlerinin kontrolü ve performans testleri yapılmalıdır.
 2. Yangın alarm sistemine bağlı cihazların yangın senaryosuna bağlı çalışabilirliği kontrol edilmelidir.
 3. Yangın alarm panelindeki elektronik kartların işlevselliği kontrol edilmelidir.
 4. Yangın alarm sistemleri ile ilişkili cihazlardan bölge bazında alarm verilerek senaryonun işlevi kontrol edilmelidir.
 5. Besleme kaynaklarının işlevselliği kontrol edilmelidir.
 6. Yangın algılama sistemleri yazılımı üzerinde kirlilik alarmı veren dedektörler incelenmeli ve sorun çözülmeye çalışılmalıdır.
 7. Yangın alarm sistemleri kontrol ve gösterge donanımının arıza izleme özelliği kontrol ve test edilmelidir.
 8. Yangın alarm sistemi akü durumu ve bağlantıları kontrol edilmelidir.
 9. Yangın alarm sistemindeki hata/sorunlar yazılım üzerinden kontrol edilmelidir.
 10. Yangın algılama sistemleri yazılım güncellemeleri kontrol paneline yüklenerek yangın alarm cihazlarının performansları artırılmalıdır.
 11. İhtiyaç durumunda yangın alarm sistemine bağlı dedektörlerin temizliği yapılmalıdır.

Yangın alarm sistemleri periyodik kontrol ve bakım işlemleri sonrası raporlama ve arıza tespiti oldukça önemlidir. Testlerin tümü lisanslı ve uyumlu yangın alarm sistemleri bakım cihazları ile yapılmalıdır. Periyodik kontrol ve bakım sonrası tespit edilen ömrü biten(akü vb.) veya arızalı cihazlar hemen değiştirilmelidir. Periyodik kontrol ve bakım işlemlerinin bir diğer avantajı da, sistem ile beraber yazılımın da kontrolü yapılmaktadır. Herhangi bir değişim veya güncelleme varsa yapılmalıdır.

Türkiye’nin her köşesine periyodik kontrol ve bakım servisimiz bulunmaktadır. Sizler de tesislerinizde yangın algılama ve alarm sistemleriniz için periyodik kontrol ve bakım süreçlerini uzman ekibimiz ile birlikte yürütebilirsiniz. Finder marka yangın alarm sistemlerinizin ve tüm diğer markalı yangın alarm sistemlerinin periyodik kontrol ve bakım işlemlerine bakmaktayız. İletişim formunu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.