Yangın Çeşitlerinin Bilinmesi Riski Ortadan Kaldırır

Yanma;  Yanıcı madde – ısı – oksijen üçlüsünün birleşmesi sonucu oluşan kimyasal bir olaydır. Yanma olayının oluşabilmesi için yanıcı madde, ısı ve oksijenin (hava) bir arada olması gerekir.

Yangın Çeşitleri:

A Sınıfı Yangınlar: Yanıcı Katı madde yangınlarıdır. En iyi su (soğutma ve boğma) ile söndürülebilir. Ayrıca : köpük ve kuru kimyevi toz ile söndürülebilir. Soğutma ve yanıcı maddenin uzaklaştırılması ile söndürülebilir.

B Sınıfı Yangınlar: Yanabilen sıvılar bu sınıfa girer.Soğutma  ve boğma Karbondioksit,  NAF-P4 ile ve kuru kimyevi toz, köpük ile söndürülebilir.

C Sınıfı Yangınlar: Likit petrol gazı, hava gazı, hidrojen gibi yanabilen çeşitli gazların yanması ile oluşan yangınlardır.Kuru kimyevi toz, karbondioksit , halon türevi gazlar, NAF-P4,  kullanarak söndürülebilir. Elektrik nedeniyle oluşan yangınları ; Elektrikli makine ve hassas cihazların yangınlarını da bu sınıfa dahil edebiliriz.  Elektrik donanımlarının yanmasıyla oluşan yangınları ayrı bir sınıf içinde değerlendirmeyip C sınıfı yangınların içerisinde inceleyebiliriz. Elektrik akımı kesilerek müdahale edilmeli ve kuru kimyevi toz kullanılacağı gibi , özellikle karbondioksit kullanılmalıdır.

D Sınıfı Yangınlar: Yanabilen hafif metallerin ve alaşımların (Mağnezyum, Lityum, Sodyum, Seryum vb. gibi) yanmasıyla meydana gelen yangınlardır. D tipi Kuru kimyevi tozlar bu yangınları söndürmede kullanılırlar

Söndürücü Maddeler:

Su: Ateşi söndüren maddeler arasında en önemlisi sudur. Su özellikle A tipi yangınlar için (katı) mükemmel bir söndürücüdür.

Karbondioksit gazı (CO2): Yanan maddenin üzerini kaplayan karbondioksit gazı ile yanıcı maddeyi oksijensiz bırakarak ve soğutarak yangının söndürülmesi olayıdır. Soğutma özelliği dolayısıyla, suyun kullanılamadığı ; elektrik ve sıvı yangınlarının en iyi söndürücüsüdür.Genellikle çelik tüplerde basınç altında sıvı halde tutulur. Bu gazla açık alanlarda ve hava akımının olduğu yerlerde yangının söndürülmesi oldukça zordur.

                                                                                                                                                                                                      Kuru kimyevi toz: Yangın söndürmede kullanılan etkin maddelerden birisi de kuru kimyasal tozdur. Kimyasal tozların, cinslerine göre A.B.C. ve D. sınıfı yangınlar etkin bir şekilde söndürülebilmektedir. Aşırı sıcaklıktan (tahta, kumaş, araba lastiği gibi maddelerde) oluşan yangınlar, sıvıların (yağ, benzin ve türevleri) tutuşmasından çıkan yangınları ve yanıcı gazların (havagazı-doğalgaz vb.) basınç altında çıkmasından oluşan yangınlar ile yanıcı metallerin oluşturduğu yangınların söndürülmesinde kullanılmaktadır.

                                                                                                                                                                                                      Köpük: Köpük yanan yüzeyi tamamen kaplar. Bunun sonucu olarak da hava ile teması keser ve ayrıca soğutma özelliğinin bulunması nedeniyle de yangın söndürücü olarak kullanılır. Ama, içinde su bulunduğu için, elektrik yangınlarında kullanılmaz.

 

Bunu paylaş